Rollapaluza Nats 2013 – London Qualifying

by Tim on 21/02/2013

Rollapaluza National Series
19.02.13 – 19.03.13
Grand Finale in London 13.04.13
Supported by Union 34

U34

Male Winner 1000m Female Winner 500m
Keith Henderson 46.82 Caroline Rennie 24.40
Runner Up 1000m Runner Up 500m
Tom Ballhatchet 49.17 Verity Appleyard 24.92
Third 500m Third 500m
Greg Dickens 21.71 Donna Quinnell 26.40
Fourth 500m Fourth 500m
Deke Strentz 22.97 Amelia Coombes 26.50
Fastest Fastest
Keith Henderson 21.27 Caroline Rennie 24.40

 

Full results and gallery below:

Men’s Qualification      Men’s Finals      Women’s Qualification      Women’s Finals     Gallery

Men’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Men’s Qualification Age Time KPH MPH RPM Club
1 Keith Henderson 39 21.27 84.6 52.6 213.7
2 Tom Ballhatchet 28 21.31 84.5 52.5 213.3
3 Greg Dickens 27 21.39 84.2 52.3 212.5
4 Daniel Eckersley 26 21.69 83.0 51.6 209.5
5 Deke Strentz 29 22.11 81.4 50.6 205.6
6 Jon Fox 31 22.27 80.8 50.2 204.1
7 Ben Turner 31 22.43 80.2 49.9 202.6
8 Jason Humphries 38 22.53 79.9 49.6 201.7
9 Ho Kay 26 22.61 79.6 49.5 201.0
10 James Coleman 27 22.61 79.6 49.5 201.0
11 Simon Warren 40 22.81 78.9 49.0 199.3
12 Calvin Cheung 19 22.83 78.8 49.0 199.1
13 Paul Minter 30 22.89 78.6 48.9 198.6
14 Dom Hay 23 23.05 78.1 48.5 197.2 NLTCBMBC
15 Duke A 23.08 78.0 48.5 196.9
16 Nathaniel Cooke 31 23.11 77.9 48.4 196.7
17 David Jaquin 29 23.13 77.8 48.4 196.5
18 Daniel Apt 20 23.16 77.7 48.3 196.2
19 Dean Wicks 24 23.21 77.6 48.2 195.8
20 Steve Rogers 37 23.35 77.1 47.9 194.6
21 Jack Chamberlain 43 23.50 76.6 47.6 193.4
22 Alastair Meckenzie 27 23.63 76.2 47.3 192.3
23 Phil Vincent 29 23.94 75.2 46.7 189.8
24 Matt Hammond 35 23.97 75.1 46.7 189.6
25 Harrison Coombes 16 24.05 74.8 46.5 189.0
26 Ben Ralphs 25 24.24 74.3 46.1 187.5
27 Edgar Aizbalts 28 24.44 73.6 45.8 186.0
28 Rob Green 29 24.44 73.6 45.8 186.0 NLTCBMBC
29 Scott Gilchrist 43 24.50 73.5 45.7 185.5
30 Rob Williamson 25 24.50 73.5 45.7 185.5
31 Sean Taylor 28 24.60 73.2 45.5 184.8
32 Ross Hawkins 27 24.64 73.1 45.4 184.5
33 Tom Smith 38 24.68 72.9 45.3 184.2
34 Ian Black 24 24.68 72.9 45.3 184.2
35 David Edwards 27 24.74 72.8 45.2 183.7
36 Neil Simmonds 45 24.78 72.6 45.1 183.4
37 James McCann-Ellerington 31 24.90 72.3 44.9 182.5
38 Trevor Farley 52 24.98 72.1 44.8 181.9
39 Jonathan Watts 30 25.15 71.6 44.5 180.7
40 Adam Richardson 30 25.26 71.3 44.3 179.9
41 Keith Whitwell 42 25.28 71.2 44.2 179.8
42 Estaban Velez 28 25.56 70.4 43.8 177.8
43 Hue Diaz 38 25.56 70.4 43.8 177.8
44 Graham Bleach 36 25.58 70.4 43.7 177.7
45 Apollo Gerolymbos 27 25.70 70.0 43.5 176.8 NLTCBMBC
46 Micheal Crebbin 30 25.70 70.0 43.5 176.8
47 Rich May 26 25.92 69.4 43.2 175.3
48 Michael Stromberg 28 25.98 69.3 43.1 174.9 NLTCBMBC
49 Chris Reay 27 26.14 68.9 42.8 173.9
50 Jimmy Mac 24 26.70 67.4 41.9 170.2
51 Dan Rogers 35 27.24 66.1 41.1 166.9
52 Kevin Toogood 36 27.42 65.6 40.8 165.8
53 Adam Thompson 53 27.68 65.0 40.4 164.2
54 Thomas Griffiths 25 27.80 64.7 40.2 163.5
55 Tom Butterfield 32 28.08 64.1 39.8 161.9
56 Pier Del 28.12 64.0 39.8 161.6
57 Leslie Gabriel 47 28.24 63.7 39.6 160.9
58 Bertan Budak 24 29.28 61.5 38.2 155.2
59 Theo Godfrey 30 29.50 61.0 37.9 154.1

 

Men’s Finals:

  First Round Time   Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m 500m
1 Keith Henderson 21.63 1 Keith Henderson 21.85 1 Keith Henderson 21.69 Keith Henderson 46.82
 

V

 

V

 

V

V

  Nathaniel Cooke 22.71   Jason Humphries 22.95   Deke Strentz 22.39 Tom Ballhatchet 49.17
2 Tom Ballhatchet 22.19 2 Tom Ballhatchet 21.81 2 Tom Ballhatchet 21.43 Minor Final
 

V

 

V

 

V

Deke Strentz 22.97
  Duke A 26.62   James Coleman 22.23   Greg Dickens 21.57

V

Greg Dickens 21.71
3 Greg Dickens 21.91 3 Greg Dickens 21.87 Semi Finals Time
 

V

 

V

Tom Ballhatchet 21.43
  Dom Hay 23.94   Jon Fox 22.27 Winner  
Keith Henderson 46.82
4 Daniel Eckersley 59.00 4 Daniel Eckersley 22.23 Runner Up
 

V

 

V

Tom Ballhatchet 49.17
  Paul Minter 60.00   Deke Strentz 22.03 Third
Greg Dickens 21.71
5 Deke Strentz 22.25 Fastest Time Fourth
 

V

Tom Ballhatchet 21.81 Deke Strentz 22.97
  Calvin Cheung 22.41
6 Jon Fox 21.93 Name Fastest
 

V

Keith Henderson 21.27
  Simon Warren 23.44
7 Ben Turner 22.68
 

V

  James Coleman 22.67
8 Jason Humphries 22.69
 

V

  Ho Kay 23.65
Fastest Time
Keith Henderson 21.63

 

Women’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Women’s Qualification Age Time KPH MPH RPM
1 Caroline Rennie 23 24.88 72.3 45.0 182.7
2 Verity Appleyard 37 25.54 70.5 43.8 178.0
3 Donna Quinnell 27 26.00 69.2 43.0 174.8
4 Amelia Coombes 12 27.54 65.4 40.6 165.0
5 Jackie Stluka 28 27.80 64.7 40.2 163.5
6 Moira Gorman 28.08 64.1 39.8 161.9
7 Liz Seabrooke 24 29.22 61.6 38.3 155.5
8 Mellisa Brand 33 29.56 60.9 37.8 153.8
9 Blythe De Gruchy 20 31.30 57.5 35.7 145.2
10 Jo Pockett 30 34.43 52.3 32.5 132.0
11 Celine Millour 34 128.02 14.1 8.7 35.5
12 Rose Kingscote 28 129.28 13.9 8.7 35.2

 

Women’s Finals:

  Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m
1 Caroline Rennie 24.88 1 Caroline Rennie 24.70 Caroline Rennie 24.40
 

V

 

V

V

  Mellisa Brand 29.08   Amelia Coombes 26.64 Verity Appleyard 24.92
.
2 Verity Appleyard 25.24 2 Verity Appleyard 24.68 Minor Final
 

V

 

V

Amelia Coombes 26.50
  Liz Seabrooke 28.16   Donna Quinnell 25.85

V

Donna Quinnell 26.40
3 Donna Quinnell 25.76 Fastest Time
 

V

Verity Appleyard 24.68
  Moira Gorman 27.88 Winner  
Caroline Rennie 24.40
4 Amelia Coombes 26.66 Runner Up
 

V

Verity Appleyard 24.92
  Jackie Stluka 28.24 Third
Donna Quinnell 26.40
Fastest Time Fourth
Caroline Rennie 24.88 Amelia Coombes 26.50
Name Fastest
Caroline Rennie 24.40

 

 

 

Previous post:

Next post: