Rollapaluza NATS 2013 Final @ the Vibe Bar

by Tim on 14/04/2013

Male Winner 500m Female Winner 500m
John Paul 19.71 Ishbel Taromsari 22.89
Runner Up 500m Runner Up 500m
Alex Moloney 20.73 Caroline Rennie 24.76
Third 500m Third 500m
Lloyd Gale-ward 21.07 Samantha Ashman 24.98
Fourth 500m Fourth 500m
Greg Dickens 21.67 Lola Welch 25.54
Fastest Fastest
John Paul 19.71 Ishbel Taronsari 22.51

Rollapaluza National Series
Supported by Union 34

U34

Full results and gallery below:

Men’s Qualification      Men’s Finals      Women’s Qualification      Women’s Finals     Gallery

Men’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Men’s Qualification Age Time KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 John Paul 19 19.75 91.1 56.6 230.1
2 Alex Moloney 21 20.49 87.8 54.6 221.8
3 Lloyd Gale-ward 34 20.67 87.1 54.1 219.9
4 Greg Dickens 27 21.03 85.6 53.2 216.1
5 Tommy Crichton 19 21.19 84.9 52.8 214.5
6 Keith Henderson 39 21.23 84.8 52.7 214.1
7 Dan Bowen 27 21.71 82.9 51.5 209.4 cwmcarn paragon
8 Arben Zilci 18 21.81 82.5 51.3 208.4
9 Steven Davies 19 21.89 82.2 51.1 207.6
10 Deke Strentz 29 21.89 82.2 51.1 207.6
11 James Middleton 23 21.91 82.2 51.0 207.4
12 Daniel Eckersley 26 21.93 82.1 51.0 207.3
13 Max wade 29 22.03 81.7 50.8 206.3
14 Tim Garnham 25 22.51 80.0 49.7 201.9 Rollapaluza CC
15 Ho Kay 26 23.45 76.8 47.7 193.8
16 Callum Davies 25 23.95 75.2 46.7 189.8
17 Tom Rumball 25 24.35 73.9 45.9 186.7
18 Jonny Cooper 28 24.54 73.3 45.6 185.2
19 Michael Vibes 18 24.72 72.8 45.2 183.9
20 Thomas Van bracht 22 24.78 72.6 45.1 183.4
21 Tom Hoyle 31 25.56 70.4 43.8 177.8
22 Vincent Browne 22 25.78 69.8 43.4 176.3
23 Jack Beard 28 25.86 69.6 43.3 175.8
24 Chippy 47 26.04 69.1 43.0 174.5
25 Crawford Paciej 22 26.18 68.8 42.7 173.6
26 Sam Brown 27 26.28 68.5 42.6 172.9
27 Ross Myhill 37 26.56 67.8 42.1 171.1
28 Robin Steel 25 26.80 67.2 41.7 169.6
29 Clarence Abdiggeragwengo 30 27.08 66.5 41.3 167.8
30 Brendan Buckley 25 31.68 56.8 35.3 143.5
31 Sam Toolan 32 84.53 21.3 13.2 53.8

 

Men’s Finals:

  First Round Time   Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m 500m
1 John Paul 20.53 1 John Paul 20.29 1 John Paul 19.95 John Paul 19.71
 

V

 

V

 

V

V

  Tom Rumball 24.07   Steven Davies 21.39   Greg Dickens 21.57 Alex Moloney 20.73
]
2 Alex Moloney 20.59 2 Alex Moloney 20.41 2 Alex Moloney 20.31 Minor Final
 

V

 

V

 

V

Greg Dickens 21.67
  Ho Kay 24.10   Dan Bowen 22.19   Lloyd Gale-ward 20.73

V

Lloyd Gale-ward 21.07
3 Lloyd Gale-ward 20.67 3 Lloyd Gale-ward 21.23 Semi Finals Time
 

V

 

V

John Paul 19.95
  Tim Garnham 22.83   Keith Henderson 21.39 Winner  
John Paul 19.71
4 Greg Dickens 21.49 4 Greg Dickens 21.13 Runner Up
 

V

 

V

Alex Moloney 20.73
  Max wade 22.15   Tommy Crichton 21.43 Third
Lloyd Gale-ward 21.07
5 Tommy Crichton 21.45 Fastest Time Fourth
 

V

John Paul 20.29 Greg Dickens 21.67
  Daniel Eckersley 22.13
6 Keith Henderson 21.77 Name Fastest
 

V

John Paul 19.71
  James Middleton 22.33
7 Dan Bowen 21.23
 

V

  Deke Strentz 22.35
8 Arben Zilci 21.93
 

V

  Steven Davies 21.29
Fastest Time
John Paul 20.53

 

Women’s Qualification:

Race distance in metres 500
  Women’s Qualification Age Time KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Ishbel Taromsari 32 22.51 80.0 49.7 201.9
2 Caroline Rennie 23 24.74 72.8 45.2 183.7
3 Lola Welch 31 24.84 72.5 45.0 183.0 LFGSS
4 Samantha Ashman 27 25.50 70.6 43.9 178.2
5 Lorena Jones 31 27.16 66.3 41.2 167.3
6 Monica Merics 28 27.30 65.9 41.0 166.5

 

Women’s Finals:

  Semi Finals Time Final 500m
1 Ishbel Taromsari 23.47 Ishbel Taromsari 22.89
 

V

V

  Samantha Ashman 25.18 Caroline Rennie 24.76
2 Caroline Rennie 24.49 Minor Final
 

V

Samantha Ashman 24.98
  Lola Welch 25.28

V

Lola Welch 25.54
Fastest Time
Ishbel Taronsari 23.47
Winner  
Ishbel Taronsari 22.89
Runner Up
Caroline Rennie 24.76
Third
Samantha Ashman 24.98
Fourth
Lola Welch 25.54
Name Fastest
Ishbel Taronsari 22.51

 

 

Previous post:

Next post: