Rollapaluza National Series 2010 /2011

National Rollapaluza  Finals

Saturday 30th April, Half Moon Herne Hill, London, SE24 9HU from 6pm.


£500 cash prize money from Brixton Cycles.

A fiver to race or spectate.

Full list of invited riders and wild cards below.

If you’re on this list you may enter online here.

Please contact us if you have a recent Rollapaluza performance that you think may qualify you for a wild card place.

Food is available at the Half Moon (great pizzas!)

 

Final Round: Birmingham.

Sponsored by Sprocket Cycles

28.04.11 The Rainbow Courtyard, High Street, Digbeth, B12 0LD

Qualifying 6-9pm, then knockouts. A fiver to race or spectate.

———————–

The National Series so far:

Plymouth results, report and photos.

Newcastle results and photos.

Cardiff results, report and photos.

London results, report and photos.

Bristol results, report and photos.

Eastbourne results, report and photos.

Cambridge results, report and photos.

Glasgow results, report and photos.

Edinburgh results, report and photos.

Birmingham…coming soon!

Riders selected for the National Finals:

Plymouth
Men
James Thompson
David Fletcher
James Smith
Niel Vingoe
Women
Fleur Stoops
Hollie Russel
Taffeta Speare
Newcastle
Men
Matthew Smith
Ricky Abrams
Alastair Robinson
Matthew Webb
Tom Fone
Tristan Dobson
Women
Steff lauff
Joanne Cone
Abi Priddle
Cardiff
Men
Dan Bowen
Richard Lansdowne
Mike Hall
Osian Merlyr
Tim Anfield
Women
Clara Cole-Hawthorne
Pip Walter
London
Men
Rhys Gruffydd
Gabor Deli
Tom Ballhatchet
Darren Paice
Hillbilly
Keith Henderson
Women
Jo Perriam
Kate Searle
Tulip Masina
Alex Elmquist
Bristol
Men
Gavin Thomas
Ed Trotman
Garry Whelan
Jez Ash
Ian Rees
John Tredinnick
Women
Lauren Therin
Aileen Anderson
Ceilia Way
Cambridge
Men
Toby Parnell
Stephen Hawkes
Phil Bullen
Alastair Langdon
Women
Angela Parker
Helen Hatch
Glasgow
Men
Kenny Ayre
Sam Gibb
Andy Faulding
Spencer Mcmillan
Ross Mcarthur
James Wright
Dougie Young
Women
Eilidh Wells
Iona Kewney
Edinburgh
Men
Bruce Croall
Callum Watson
Chris Hutchens
Ben Smart
Peter Mcguire
Women
Kate Cullen
Emma Baird
Kate Mccullough
Louise Haston
Hannah Ward
Eastbourne
Rob Kennison
Robin Thompson
Justin Hoy
Nathan Russell
Josh Cunningham
David Howard-Houston
Euan Adams
Women
Natasha Fuller
wildcards
Men
Matt Theobalds
caspar
Miles Stovold
Hayden Wood
Mathew Rotherham
Lee Povey
Simon Warren
Deke Strentz
James Carlsson
Craig Hay
Alec Lynton Briggs 

Steve Aslin

 

Women
Mellissa Bury
Nadine Spearing
Estelle Rogers
Kate Butler
Rachel Przbylski
Rebecca Charlton
Anna Nicoola
Delia Beddis
Anne Koch
Louise Mahe
Megan Boyd
Dorchie Cockerell 

Sam Cullen

 

Claire Beaumont

Sarah Croucher