London National Series Qualification 2012

by Caspar on 09/02/2012

Full results, photo’s & a youtube clip of the finals below. Prize sponsor Bon Velo.

 

 

 

Male Winner 1000m Female Winner 500m
Rob Reed 42.51 Rachel Przybylski 25.15
Runner Up 1000m Runner Up 500m
Keith Henderson 45.15 Laura Addis 25.51
Thir 500m Third 500m
Tom Ballhatchet 22.57 Anna Glowinski 26.67
Fourth 500m Fourth 500m
Hillbilly 23.61 Charmaine Brown 27.22
Fastest Fastest
Rob Reed 19.63 Laura Addis 24.81

 

Race distance in metres 500
  Men’s Qualification Age Time Watts KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Rob Reed 28 19.63 982 91.7 57.0 231.5 Charge Bikes
2 Keith Henderson 38 21.09 876 85.3 53.0 215.5 Condor Cycles
3 Tom Ballhatchet 32 21.37 827 84.2 52.3 212.7
4 Iain Gillam 21 22.31 1011 80.7 50.1 203.7
5 Janos Hegyes 39 22.33 1056 80.6 50.1 203.5
6 Big Steve Aslin 45 22.75 919 79.1 49.2 199.8 Rollapaluza Twickenham
7 Nick Hussey 38 22.79 948 79.0 49.1 199.4 Vulpine
8 Dov O’Neil 30 22.81 823 78.9 49.0 199.3 CS Grupetto
9 Jason Garfield 41 22.85 913 78.8 48.9 198.9
10 Chris Rees 26 22.91 707 78.6 48.8 198.4
11 Hillbilly  NA 22.93 970 78.6 48.8 198.4
12 Tom Pande 26 23.01 1052 78.2 48.6 197.5
13 Andrew Bradshaw 15 23.05 900 78.1 48.5 197.2
14 Daniel Apt 19 23.11 901 77.9 48.4 196.7
15 Mark Thomson 38 23.11 817 77.9 48.4 196.7
16 Cameron Fraser 30 23.13 693 77.8 48.4 196.5 La Fuga-Sigma Sport
17 Ho Ke 25 23.15 997 77.8 48.3 196.3
18 George Gori 31 23.15 876 77.8 48.3 196.3 La Fuga-Sigma Sport
19 Michael Lane 23 23.35 742 77.1 47.9 194.6
20 Attila Foster 29 23.37 707 77.0 47.9 194.5
21 Tom Bailey 20 23.43 603 76.8 47.7 194.0
22 Chin Nwokoro 34 23.51 976 76.6 47.6 193.3
23 Harrison Coombes 15 23.53 782 76.5 47.5 193.2 Herne Hill Youth
24 Mike Lythgoe 27 23.65 887 76.1 47.3 192.2
25 Pete Blencowe 23 23.69 529 76.0 47.2 191.9
26 Lee Randle 25 23.83 816 75.5 46.9 190.7
27 Pat Church 24 23.87 982 75.4 46.9 190.4 Putney Cycles
28 Jared Wybrow 33 23.89 823 75.3 46.8 190.2
29 Sam Judd 16 24.07 590 74.8 46.5 188.8
30 Tom Ashton 29 24.15 904 74.5 46.3 188.2
31 Paul Calver 31 24.19 727 74.4 46.2 187.9
32 David Morgan 28 24.47 525 73.6 45.7 185.7
33 Josh Cole-Hossain 16 24.73 675 72.8 45.2 183.8
34 Damian Marlee 37 24.81 693 72.6 45.1 183.2
35 Richard St Pierre 35 24.89 1012 72.3 44.9 182.6 Brixton Cycles
36 Edmond Chan 33 25.03 756 71.9 44.7 181.6
37 Lee Ebdon 37 25.05 749 71.9 44.6 181.4
38 Tibbs 30 25.11 824 71.5 44.4 180.6
39 Sean Taylor 26 25.17 819 71.5 44.4 180.6
40 Tony Downing 29 25.25 773 71.5 44.4 180.6
41 Rowan Coombes 13 25.27 560 71.2 44.3 179.9
42 John Myatt 36 25.49 897 70.6 43.9 178.3
43 Henry Summers 22 25.49 956 70.6 43.9 178.3
44 Nathan Coyte 27 25.51 737 70.6 43.8 178.2
45 Rob Green 28 25.54 585 70.5 43.8 178.0
46 Mike Hansley 36 25.57 641 70.4 43.7 177.7
47 Alain Karim 36 25.63 534 70.2 43.6 177.3
48 Rossa Brugha 30 25.87 561 69.6 43.2 175.7
49 Matt Read 25.97 893 69.3 43.1 175.0
50 Matt Coughlan 32 26.04 738 69.1 43.0 174.5
51 Robert Mason 34 26.07 639 69.0 42.9 174.3
52 Tom Coats 28 27.12 781 66.4 41.2 167.6
53 Jim Dunlop 31 27.46 693 65.5 40.7 165.5
54 Mihai Condur 19 28.16 568 63.9 39.7 161.4
55 Alexis Zafiropoulos 30 28.18 705 63.9 39.7 161.3 Look Mum No Hands

 

Race distance in metres 500
  Women’s Qualification Age Time Watts KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Anna Glowinski 26 25.79 666 69.8 43.4 176.2
2 Laura Addis 30 25.81 508 69.7 43.3 176.1
3 Kate Searle 29 26.12 607 68.9 42.8 174.0
4 Rachel Przybylski 31 26.23 573 68.6 42.6 173.3
5 Sam Sullivan 28 26.84 867 67.1 41.7 169.3
6 Charmaine Brown 26 26.84 454 67.1 41.7 169.3
7 Anett Deli 31 26.89 833 66.9 41.6 169.0
8 Amelia Coombes 11 26.96 455 66.8 41.5 168.6
9 Lucy Fry 28 27.42 484 65.6 40.8 165.8
10 Nicole Oh 35 27.82 585 64.7 40.2 163.4
11 Rebecca Charlton 29 27.98 393 64.3 40.0 162.4
12 Dawn McNulty 46 28.10 487 64.1 39.8 161.7 MBR O35
13 Emily Chong 30 28.14 425 64.0 39.7 161.5
14 Sally Beveridge 23 28.26 593 63.7 39.6 160.8
15 Laura Crisp 21 28.36 505 63.5 39.4 160.3
16 Momo Mercis 27 28.86 473 62.4 38.8 157.5
17 Suzanne Nottage 35 29.40 444 61.2 38.0 154.6
18 Poppy Wyeth 23 29.54 566 60.9 37.9 153.9
19 Lola Welch 30 30.46 390 59.1 36.7 149.2
20 Olivia Bentley 21 30.66 473 58.7 36.5 148.2
21 Ale Gianni 24 32.48 371 55.4 34.4 139.9

 

  First Round Time   Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m 1000m
1 Rob Reed 19.71 1 Rob Reed 20.19 1 Rob Reed 20.61 Rob Reed 42.51
 

V

 

V

 

V

V

  Cameron Fraser 22.85   Nick Hussey 22.81   Hillbilly 23.53 Keith Henderson 45.15
2 Keith Henderson 20.89 2 Keith Henderson 21.27 2 Keith Henderson 20.97 Minor Final
 

V

 

V

 

V

Hillbilly 23.61
  Mark Thomson 23.61   Jason Garfield 23.57   Tom Ballhatchet 21.51

V

Tom Ballhatchet 22.57
3 Tom Ballhatchet 21.27 3 Tom Ballhatchet 21.12 Semi Finals Time
 

V

 

V

Rob Reed 20.61
  Daniel Apt 23.33   Janos Hegyes 22.45
4 Iain Gillam 22.35 4 Hillbilly 22.65
 

V

 

V

  Andrew Bradshaw 22.09   Andrew Bradshaw 23.13
5 Janos Hegyes 22.29 Fastest Time
 

V

Rob Reed 20.19
  Michael Lane 23.75
6 Big Steve Aslin 22.35
 

V

  Hillbilly 22.07
7 Nick Hussey 22.87
 

V

  Chris Rees 23.37
8 Dov O’Neil 23.33
 

V

  Jason Garfield 22.19
Fastest Time
Rob Reed 19.71

 

  Quarter Finals Time   Semi Finals Time Final 500m
1 Anna Glowinski 26.28 1 Anna Glowinski 26.47 Rachel Przybylski 25.15
 

V

 

V

V

  Amelia Coombes 27.88   Rachel Przybylski 25.37 Laura Addis 25.51
.
2 Laura Addis 25.80 2 Laura Addis 24.81 Minor Final
 

V

 

V

Anna Glowinski 26.67
  Anett Deli 27.02   Charmaine Brown 25.91

V

Charmaine Brown 27.22
3 Kate Searle 28.12 Fastest Time
 

V

Laura Addis 24.81
  Charmaine Brown 25.47
4 Rachel Przybylski 25.94
 

V

  Sam Sullivan 26.15
Fastest Time
Charmaine Brown 25.47

 

Previous post:

Next post: