Glasgow National Series Results 2012

by Tim on 03/03/2012

Men’s Qualification:

  Race distance in metres 500
  Men’s Qualification Age Bike Time Watts KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Kenny Ayre 26 r 20.49 1158 87.8 54.6 221.8 City of Edinburgh Racing Club
2 Chris Hutchins 22 b 21.51 909 83.7 52.0 211.3 Edinburgh Uni
3 Callum Watson 21 b 21.85 940 82.4 51.2 208.0 City of Edinburgh RC
4 Sae Jin Choi 29 b 22.40 804 80.4 49.9 202.9
5 Stephen Murray 32 r 22.42 554 80.3 49.9 202.7
6 Fergus Mccarroll 21 b 22.53 79.9 49.6 201.7 Glasgow Uni
7 Ian Cook 22 r 22.57 79.8 49.6 201.4 Edinburgh Uni
8 Douglas Richie 18 b 22.77 79.1 49.1 199.6 Glasgow Green CC
9 Richard Teague 21 b 22.89 78.6 48.9 198.6 Edinburgh Uni
10 James Kinsella 24 b 23.19 464 77.6 48.2 196.0 Glasgow Wheelers
11 Rob Friel 30 r 23.27 898 77.4 48.1 195.3 XCRacer.com
12 David Griffiths 20 r 23.41 783 76.9 47.8 194.1 Glasgow Wheelers
13 Andrew Leith 19 r 23.43 76.8 47.7 194.0 Edinburgh Uni
14 Johnny Cosh 27 r 23.65 76.1 47.3 192.2 Paisley Velo
15 Spencer McMillan 19 b 23.67 76.0 47.3 192.0 FFWD
16 Niall Campbell 27 b 23.69 76.0 47.2 191.9
17 Rob Young 24 r 23.73 482 75.9 47.1 191.5 Glasgow Green CC
18 Julius Bardasevicius 19 r 23.81 75.6 47.0 190.9 Glasgow Uni
19 Richard Kidd 30 r 23.89 699 75.3 46.8 190.2
20 John Silvera 27 b 23.91 75.3 46.8 190.1
21 Jason Smith 40 r 23.99 753 75.0 46.6 189.5 Glasgow Green CC
22 Rab Wardell 26 r 24.19 753 74.4 46.2 187.9 Alpine Bike Racing
23 Brian Johnston 41 b 24.21 834 74.3 46.2 187.7
24 Ben Peacock 30 r 24.23 74.3 46.2 187.6 Paisley Velo
25 Colin Rae 27 r 24.39 783 73.8 45.9 186.3 Glasgow Green CC
26 Fergus Williamson 44 b 24.53 940 73.4 45.6 185.3
27 Robert Hamilton 18 r 24.55 73.3 45.6 185.1 Glasgow Green CC
28 Cameron Clarke 19 b 24.60 73.2 45.5 184.8 Glasgow Uni
29 James Harris 21 r 24.75 1143 72.7 45.2 183.6 Glasgow Fakengers
30 Ray Hicks 37 r 24.79 976 72.6 45.1 183.3 Glasgow Green CC
31 Euan Lindsay 27 b 24.97 743 72.1 44.8 182.0
32 Simon Cumming 22 b 25.21 714 71.4 44.4 180.3
33 Jordan Gosling 19 r 25.29 71.2 44.2 179.7 Nearly BMX
34 Barry Mears 30 b 25.41 70.8 44.0 178.9 Glasgow Mountainbike Club
35 Joe Taylor 22 b 25.50 70.6 43.9 178.2 Edinburgh Uni
36 Josh Alcock 27 r 25.51 650 70.6 43.8 178.2
37 Ranolf feckenger 42 r 25.69 1086 70.1 43.5 176.9 Rig Cycles
38 Tom Worthington 46 r 25.75 69.9 43.4 176.5 Vortex RT
39 Jacob Lovaatt 39 b 25.80 69.8 43.4 176.2 Sony
40 Ross Dymock 26 b 25.95 722 69.4 43.1 175.1 Glasgow Green CC
41 Jung Kim 30 b 26.14 850 68.9 42.8 173.9 Glasgow Caledonian CC
42 Jack Davis 60 b 26.24 803 68.6 42.6 173.2 Glasgow Green CC
43 Jake Hampson 19 r 26.50 67.9 42.2 171.5 Glasgow Uni
44 Craig Stark 46 b 26.76 67.3 41.8 169.8
45 Scott Webb 25 r 26.80 680 67.2 41.7 169.6
46 Pete Lemming 24 r 27.38 501 65.7 40.8 166.0
47 Greg Layden 16 b 28.22 63.8 39.6 161.1 Nearly BMX
48 Ali Cuthel 30 b 28.74 62.6 38.9 158.1 Alpine Bike Racing
49 George Imrie 43 r 29.22 61.6 38.3 155.5

 

Men’s Knockout Rounds:

  First Round Time     Quarter Finals Time     Semi Finals Time   Final 500m
1 Kenny Ayre 23.41   1 Kenny Ayre 22.47   1 Kenny Ayre 23.53   Kenny Ayre 21.59
 

V

 

V

 

V

V

  Niall Campbell 24.42   Richard Teague 22.83   David Griffiths 25.65 Chris Hutchins 23.57
2 Chris Hutchins 22.11 2 Chris Hutchins 21.35 2 Chris Hutchins 22.07 Minor Final
 

V

 

V

22.23  

V

David Griffiths 22.71
  Spencer McMillan 24.07   Ian Cook 22.23   Fergus Mccarroll 22.63

V

  Fergus Mccarroll 23.33
3 Julius 23.37 3 Julius 23.61   Fastest Time  
 

V

 

V

  Chris Hutchins 22.07
  John Silvera 24.80   Fergus Mccarroll 22.95   Winner  
  Kenny Ayre 21.59
4 Sae Jin Choi 28.06 4 Andrew Leith 23.35   Runner Up
 

V

 

V

  Chris Hutchins 23.57
  Andrew Leith 23.77   David Griffiths 22.93   Third
    David Griffiths 22.71
5 Stephen Murray 29.66 Fastest Time     Fourth
 

V

Chris Hutchins 21.35   Fergus Mccarroll 23.33
  David Griffiths 23.25  
 
6 Fergus Mccarroll 22.85   Name Fastest
 

V

  Kenny Ayre 20.49
  Rob Friel 22.97  
 
7 Ian Cook 22.89
 

V

  Rob Young 24.13
8 Douglas Richie 23.42
 

V

  Richard Teague 23.09  
Fastest Time  
Chris Hutchins 22.11

 

 

Women’s Qualification:

  Race distance in metres 500
  Women’s Qualification Age Bike Time Watts KPH MPH RPM Team / Club / Company
1 Kate Cullens 34 b 26.18 14.3 8.9 36.0
2 Katie Archibald 17 r 26.96 66.8 41.7 168.6 Archers Sleep Centre
3 Kirsty Howatson 23 r 26.98 66.7 41.7 168.5
4 Caroline Vance 27 b 27.50 442 65.5 40.9 165.3
5 Morven Brown 21 b 28.78 62.5 39.1 157.9 Dales Cycles
6 Fiona Beveridge 27 b 29.94 60.1 37.6 151.8
7 Catherine Weir 27 b 30.28 59.4 37.2 150.1
8 Lorna Johnston 30 b 30.76 196 58.5 36.6 147.8 Glassgow green
9 Maria Lourdes Gala Santos 27 b 32.26 55.8 34.9 140.9 Glassgow green
10 Emma Mcintrye 25 r 32.90 611 54.7 34.2 138.1 Hofl
11 Rachel Walker 27 b 32.98 657 54.6 34.1 137.8 Hofl
Women’s Knockout rounds:
  Semi Finals Time   Final 500m
1 Katie Archibald 27.36   Katie Archibald 26.90
 

V

V

  Morven Brown 28.62 Kirsty Howatson 27.92
2 Kirsty Howatson 26.82 Minor Final
 

V

Morven Brown 28.60
  Caroline Vance 28.00

V

  Caroline Vance 27.40
  Fastest Time  
  Kirsty Howatson 26.82
  Winner  
  Katie Archibald 26.90
  Runner Up
  Kirsty Howatson 27.92
  Third
  Caroline Vance 27.40
  Fourth
  Morven Brown 28.60
 
 
  Name Fastest
  Kirsty Howatson 26.82

 

Previous post:

Next post: